Evimizde alacağımız 5 önlem ile
depremin yıkıcı etkilerinden kendimizi ve ailemizi koruyabilir, can ve mal güvenliğimizi sağlayabiliriz.

1. Depreme dayanıklı evler hayat kurtarır

Depreme karşı gereken önlemleri almak hem kendimize hem de sevdiklerimize karşı duyduğumuz bir sorumluluktur. Yıkıcı depremlerin yol açabileceği acılarla karsılaşmamak için yapmamız gereken ilk şey, depreme dayanıklı evleri tercih etmektir. Mutlaka binalarımızın sağlamlığına ve güvenilirliğine dikkat etmeli, belli dönemlerde denetim yaptırmalıyız. Eğer evimiz depreme dayanıklı değilse depreme dayanıklı hale getirecek önlemleri acil olarak almalıyız.

2. DASK Zorunlu Deprem Sigortası ile evimizi maddi güvence altına almalıyız

Deprem sonrasında yaralarımızı en hızlı şekilde sarabilmek için evimizi maddi güvence altına almalıyız. DASK’ın sunduğu Zorunlu Deprem Sigortası bu alanda atacağımız en güçlü adımlardan biridir. Herkesin ödeyebileceği aylık miktarlar ile büyük bir Türkiye kumbarası oluşturan DASK, ihtiyaç durumunda kumbarayı açarak evleri zarar gören insanların çaresiz kalmamasını sağlar. Zorunlu Deprem Sigortası, ister oturulamaz durumda ister kısmî hasarlı olsun,bina zararını en hızlı şekilde öder, yaşamın normale dönmesine aracılık eder.

3. Eşyalarımızı sabitlemek deprem anı için hayati önem taşır

Binamızın tesisatı, mobilya, beyaz eşya, elektronik eşya ve dekoratif bölümler gibi deprem anında hareket etmesiyle tehlike arz edebilecek her türlü eşya güvenli bir şekilde sabitlenmelidir. Bu güvenlik önlemi deprem anında hem canımızı koruyacak, yaralanmamızı önleyecek hem de mal kaybına uğramamızı engelleyecektir. Deprem esnasında, çevremizde üzerimize düşecek, devrilecek, kayarak çarpacak eşya varsa, bulunduğumuz yerde, duruma en uygun kapanma hareketiyle vücudumuzu küçülterek kendimizi korumalıyız. Her durumda, öncelikle baş bölgemizi ve boynumuzu varsa yastık, minder veya bir kitapla; yoksa kollarımızla korumalıyız.

4. Acil ihtiyaçlarımızı karşılayacak bir deprem çantası hazırlamalıyız

Aile bireyleri olarak ortaklaşa bir şekilde, özel ihtiyaçlarımızı belirlemeli ve herkesin katkısı ile acil ihtiyaçlarımızı karşılayacak bir deprem çantası hazırlamalıyız. En önemli malzemeler hayati öneme sahip ilaçlar, Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi, tapu ve benzeri önemli evrakların bir kopyası, kan grubunuzu bildiren sağlık kartı, bir miktar para, radyo, el feneri, yedek pil, mevsime göre kıyafet, battaniye, ilkyardım çantası, birkaç litre içecek su, düdük, bisküvi, konserve gıda, bebek varsa bebek bezi, yedek emzik, küçük bir oyuncak, bebek maması, ev hayvanınız varsa biraz mama veya yem ve her ailenin ihtiyaçlarına göre belirleyebileceği diger malzemeler olmalıdır.

5. Deprem sonrasına dair planlarımızı yapmalıyız

Büyük bir deprem sırasında ailemizden farklı bir yerde olabiliriz. Depremden sonra aile bireylerimizle bir araya gelmek için bir deprem planı yapmalıyız. Deprem olduğunda nerede olabiliriz, ne yapabiliriz, nasıl hareket etmeliyiz ve en önemlisi ailemizle nerede, nasıl buluşabiliriz, hep birlikte planlamalıyız. Tüm aile üyelerinin ortaklaşa karar verdiği mahalle veya en yakın bir bölgede depremde çok fazla etkilenmeyecek bahçe, park, meydan gibi bir buluşma noktası belirlemeli ve bir deprem sonrası evimize gidemiyorsak buluşma noktasına gitmeliyiz.